2015 CHAMPIONSHIP SHOW

7th June 2015

The Beagle Club Championship Show Results

Judges

Mrs S Bownds Dogs  Mrs L Hiltz Bitches   Mrs C Lewis BIS

Best In Show Ch.Bayard  Forgetmeknot
Reserve Best In Show Ch Davricard  Harrison
Best Puppy In Show Summerlily Maid In Oz
Best Vintage/Veteran Ch. Serenaker Divine Devil
Best Junior Handler Master Ciaran Howell
Best Dog Ch Davricard Harrison
Reserve Best Dog Janfrey Randal Upon Rundle JW Sh.CM
Best Bitch Ch Bayard Forgetmeknot
Reserve Best Bitch Summerlily Maid In Oz

Best In Show

 Best Dog Line Up

 BVD - DCC - RDCC - BPD - BWD

Best Bitch Line Up

 

BVB - BCC - BPB - BWB


 

 

Class 1 Minor Puppy Dog
7 Entries
         

1st Davricard Brandon

2nd Annavah Felix

3rd Janfrey Unwin

 
   
 Class 2 Puppy Dog
 10 Entries 1 Absent
 

 1st Nedlaw Benedict with  Maplelayne
 

 2nd Rasanka Nolte


 3rd Redcap Wensleydale

 
   
Class 3 Junior Dog
13 Entries 
 

1st Dialynne Solace At Gemark


2nd Bayard Follow The Trail


3rd Nedlaw Basil

 
   
Class 4 Novice Dog
8 Entries
 

 1st Rosanka Nolte


 2nd Beighleigh Idol


 3rd Nedlaw Basil

 
   
Class 5 Graduate Dog
6 Entries
 

1st Dialynne Solace At Gemark
 

2nd Dreamoak Illustrious


3rd Charterwood Crusader

 
   
 Class 6 Post Graduate Dog
 14 Entries 4 Absent
 

 1st Lanesend Segenhoe JW

 2nd Bondlea Layman

 3rd Donay Special Delivery

 
   
 Class 7 Limit Dog
 13 Entries 2 Absent
 

 1st Janfrey Randal Upon Rundle JW

 2nd Dialynne Cinnaman For Rosroden

 3rd Koorbrats Watchful

 
 Class 8 Open Dog
 18 Entries 3 Absent
 

 1st Ch Davricard Harrison

 2nd Ch Nedlaw Rupert With Maplelayne

 3rd Mult Ch Ob-La-Di's Tristan Of Stardust

 
   
 Class 9 Veteran Dog
 9 Entries
 

1st Ch & Ger Ch Serenaker Devil In  Disguise JW

2nd Ch Bayard Grafter

3rd Ch Dufosee Ikea

   
Class 10 Vintage Dog
3 Entries
 

1st Ch Nedlaw Barbarian

 2nd Ch Bedeway Artful JW

 3rd Molesend Dolerite Over Barughgreen

   
Class 11 Special Beginners Dog
5 Entries 2 Absent
 

 1st Kentoast Drake

 2nd Borest Cyclone

 3rd Gemark Thyme Gentleman

 
   
Class 12 Special Open Working Dog
3 Entries
 

1st Bondlea Layman

2nd Gemark Thyme Lord

3rd Gemark Thyme Gentleman

   
 Class 14 Minor Puppy Bitch
 13 Entries
 

 1st Davricard Ballad

 2nd Vigor Saffire

 3rd Shercroft Arina

   
 Class 15 Puppy Bitch
 13 Entries 3 Absent
 

 1st Summerlily Maid In Oz

 2nd Redcap Ambrosia

 3rd Dialynne Cover Girl

   
 Class 16 Junior Bitch
 21 Entries  3 Absent
 

 1st Dialynne Edge Of Glory

 2nd Janfrey Sapphire

 3rd Stormpasture Jasmine Of  Rosroden

   
 Class 17 Novice Bitch
 20 Entries 1 Absent
 

 1st Deaconfield Innocence

 2nd Redcap Ambrosia

 3rd Broadshore Vedette At  Molesend

   
 Class 18 Graduate Bitch
 14 Entries 2 Absent
 

 1st Fallowfield Davinia At Serenaker

 2nd Rosroden Cherry Kisses

 3rd Uproar The Vineyardguard At 
       Lyndex (Imp)

   
 Class 19 Post Graduate Bitch
 27 Entries 7 Absent
 

 1st Rossut Mockery

 2nd Dufosee Northern Star

 3rd Moonjoon Lily Of The Valleys

   
 Class 20 Limit Bitch
 20 Entries  6 Absent
 

 1st Serenaker Fashion

 2nd Dufosee Lucinda With
        Matoutahi JW

3rd Rossut Memory Of 
      Pakowhai JW

   
 Class 21  Open Bitch
 22 Entries 6 Absent
 

 1st Ch Bayard Forgetmeknot JW

 2nd Redcap Right On

 3rd Ch Dialynne Electra

   
 Class 22 Veteran Bitch
 13 Entries  2 Absent
 

 1st Ch Serenaker Divine Devil

 2nd Barrvale Jigsaw At Huntshill
         Sh. CM

 3rd Barterhound Reflections

   
 Class 23 Vintage Bitch
 4 Entries
 

 1st Orchidvale Angelica Of Breskar
       Sh.CM

 2nd Bedeway Almond

 3rd Ch Julemark Hussy

   
 Class 24 Special Beginners Bitch
 10 Entries
 

 1st Moonjoon Lily Of The Valleys

 2nd Jalhar Tabitha

 3rd Rosrodens Aphrodite

   
Class 25 Special Open Working Bitch
 8 Entries 
 

 1st Gemark Temptress

 2nd Redcap Balla Sorella JW Sh.CM

 3rd Inschwood Chaffinch For Kentoast

   
Junior Handling  
Class 27   6 - 11 Years

 1st Ella Findlay

 2nd Connah Howell

 3rd Jessica Bootes

Class 28    12 - 16 Years  
 1st Ciaran Howell
BEST JUNIOR HANDLER