2014 Championship Show

 

June 2014 The Beagle Club Championship Show Results
Judge  Mr K Burgess Dogs Mr J Woodcock Bitches
Best In Show  Ch Davricard Martina
Reserve Best In Show  Newlin Kestrel
Best Puppy In Show  Serenaker Fashion
Best Veteran/Vintage In Show  Ch Dialynne Maximus
Best Junior Handler  Miss C Norridge
Best Dog  Newlin Kestrel
Reserve Best Dog  Bellvalley Coco
Best Bitch  Ch Davricard Martina
Reserve Best Bitch  Bayard Make Believe
 

Best In Show Line Up

 

 

 BIS - RBIS - BPIS - BVIS - BWIS

Best Dog Line Up

 

 

 BVD - RDCC - DCC - BPD

Best Bitch Line Up

 

 

 BCC - DCC - BPB
Class 1 Minor Puppy Dog
9 Entries
 

1st Lowyck Vanguard


2nd Timamso Ambassador


3rd Bellvalley Dewi

 
Class 2 Puppy Dog
12 Entries Absent
 

1st Davricard Harrison


2nd Janfrey Randal Upon Rundle

3rd Beighleigh Idol

 

 Class 3 Junior Dog
4 Entries Absent 1

 

 1st Soletrader Colin The Shots

2nd Charterwood Earnest

3rd Nictony Scribe

 
Class 4 Novice Dog
6 Entries Absent 1
 

 1st Nictony Scribe

2nd Timamso Ambassador

3rd Donay Freemen at Troopersway

 
Class 5 Graduate Dog
4 Entries 
 

 1st Rossut Scribbler

2nd Ospreagle Hot Diggity \\\\\\\\dawg

3rd Dialynne Forever Watson At Lemoncroft

 

 Class 6 Post Graduate Dog
10 Entries Absent 1
 

 1st Newlin Kestrel JW Sh,CM

2nd Canowindra Ursus

3rd Dialynne Forever Holmes At Lemoncroft

 
 Class 7 Limit Dog
14 Entries Absent 1
 

 1st Bellvalley Coco

2nd Led Zeppelin vd Hoefstal

3rd Fallowfield Sporty At Felinoak

 
 Class 8 Open Dog
10 Entries
 

1st Ch.Nedlaw Rupert With Maplelayne JW

2nd Bayard Hazel's Beany

3rd Shercroft Flinders JW Sh.CM


Class 9 Veteran Dog
7 Entries
 

 1st Ch.Dialynne Maximus

2nd Ch.Blue Chip By Morsefield JW Sh.CM

3rd Ch.Bayard Grafter

 

Class 10 Vintage Dog
2 Entries
 

1st Morsefield Jus' the Ticket Sc.CM

2nd Bondlea Bradman JW Sc.CM


Class 11 Special Beginners Dog
7 Entries
 

1st Janfrey Randal Upon Rundle

2nd Dialynne Forever Holmes At Lemoncroft

3rd Ospreagle Hot Diggity Dawg JW



 
Class 12 Special Open Working Dog
6 Entries
 

1st Gemark Thyme Lord

2nd Bondlea Legion

3rd Bondlea Layman

 
Class 13 Junior Handling (6-11 YEARS)
2 Entries Absent 1
 
1st Isabella Pitt
Class 14 Junior Handling (12-16 YEARS)
2 Entries Absent 1
 
1st Charlotte Norridge
 Class 15 Minor Puppy Bitch
8 Entries Absent 1
 

 1st Serenaker Fashion

2nd Charterwood Camilla

3rd Jessyd Shooting Star

  

 

 Class 16 Puppy Bitch
19 Entries Absent 3
 

1st Lanesend Sorrell

2nd Coachbarn Coda

3rd Donay Tianna

 Class 17 Junior Bitch
15 Entries Absent 3
 

 1st Rossut Memory At Pakowhai

2nd Rossut Mockery

3rd Uproar The Vineyardguard At Lyndex (Imp)

 

 Class 18 Novice Bitch
16 Entries Absent 2
 

1st Rossut Memory At Pakowhai

2nd Serenaker Fashion

3rd Lanesend Sorrell

Class 19 Graduate Bitch
14 Entries Absent 1
 

1st Annavah Alpine

2nd Davricard Moonlight

3rd Dufosee Louisa With Vigor

Class 20 Post Graduate Bitch
17 Entries Absent 1
 

1st Lowyck Tamara

2nd Bellvalley Trouble

3rd Rowsprings High Class Lady

 Class 21 Limit Bitch
23 Entries Absent 2
 

 1st Bayard Make Believe

2nd Dufosee Lucinda With Matoutahi

3rd CSummerlily Secret Service

 

Class 22 Open Bitch
16 Entries Absent 4

 

1st Ch Davricard Martina

2nd Janfrey Fame

3rd Ch.Dialynne Electra

Class 23 Veteran itch
8 Entries Absent 1
 

1st Ch.Julemark Hussy

2nd Sabinhay Philigree At Barughgreen

3rd Simeldaka Madliena Girl Sh.CM

Class 24 Vintage Bitch
5 Entries
 

1st OrchidvaleAngelica Of Breskar Sh.CM

2nd Valsacre Concerto At Shercroft JW Sh CM

3rd Ch.Barterhound Whisper JW

 Class 25 Special Beginners Bitch
8 Entries Absent 4
 

 1st Shercroft Lapwing At Dertrick

2nd Moonjoon Lily Of The Valleys For Houndscoast

3rd Harropine Showtime At Alfradais

 

Class 26 Special Open Working bitch
8 Entries
 

1st Barrvale Krafty Of Coachbarn

2nd Inschwood Chaffinch For Kentoast

3rd Redcap Bella Sorella JW