2014 November Open Show

November 2014 The Beagle Club Open Show Results
Judge  Mrs N Peterson
Best In Show  Rossut Memory Of Pakowhai
Reserve Best In Show Eardley Stew Pendous
Best Puppy In Show Eardley Stew Pendous
Best Veteran/Vintage In Show Ch Tatooine Obi Wan At Donay
Best Junior Handler  
Best Dog Eardley Stew Pendous
Reserve Best Dog Bayard Follow The Trail
Best Bitch Rossut Memory Of Pakowhai
Reserve Best Bitch Bayard Forgetmeknot
 

Best In Show Line Up

 

Left to Right - Rossut Memory Of Pakowhai - Eardey Stew Pendous
Ch Tatooine Obi Wan At Donay JW - Redcap Bella Sorella

 

Best Dog Line Up

 

Left to Right - Eardley Stew Pendous - Bayard Follow The Trail - Ch Tatooine Obi Wan At Donay

 

Best Bitch Line Up

 

Left to Right - Rossut Memory Of Pakowhai - Bayard Forgetmeknot - Bedeway Almond

 
 Class 1 Minor Puppy Dog  
 3 Entries 1 Absent  

 1st Barrvale Zorro

 2nd Charterwood Flagship

 3rd Dialynne Solace At Gemark

 
 Class 2 Puppy Dog  
 5 Entries   

 1st Eardley Srew Pendous

 2nd Bayard Follow The Trail

 3rd Nedlaw Basil

 

 
 Class 3 Junior Dog  
 5 Entries 1 Absent  

 1st Nedlaw Basil

 2nd Julemark Trueman

 3rd Charterwood Crusader

 
 Class 4 Yearling Dog  
 4 Entries 3 Absent  

 1st Janfrey Randal Upon Rundle JW Sh.CM

 

 
 Class 5 Novice Dog  
  2 Entries  

 1st Bayard Follow The Trail

 2nd Dialynne Solace At Gemark

 

 
 Class 6 Post Graduate Dog  
 7 Entries 2 Absent  

 1st Dialynne Cinnaman For Rosroden

 2nd Bondlea Layman

 3rd Kernebridge Bombardier

 
Class 7 Limit Dog  
4 Entries  

 1st SimeldakaVerdala Master Sh.CM

2nd Goldbelles Snowy At Viracocha

3rd Julemark Odysseus

 
 Class 8 Open Dog  
 2 Entries 1 Absent  

 1st  Rossut Scribbler

 

 
 Class 9 Veteran Dog  
 1 Entry  

 1st Ch Tatooine Obi Wan At Donay JW

  

 
 Class 10 Vintage Dog  
  3 Entry  

 

  1st Ch & Ir Ch Bondlea Fable JW

  2nd Ch Bedeway Artful JW

  3rd Huntshill Discovery

 

 
 Class 11 Special Beginners Dog  
 2 Entries 1 Absent  

 1st Jarrowley Dreyfus For Alfadais

 

 
 Class 12 Special Open Working Dog  
 3 Entries  

 1st Bondlea Layman

 2nd Gemark Thyme Lord

 3rd Gemark Thyme Gentleman

 
 Class 13 Minor Puppy Bitch  
 8 Entries 2 Absent  

 1st Huntshill Star Gazer From   Barrvale

 2nd Stormpasture Jasmine Of            Rosroden

 3rd Beighleigh Mulberry

 
 Class 14  Puppy Bitch  
 7 Entries  

 1st Bayard Forgetmeknot

 2nd Nedlaw Beryl

 3rd Eardley Dinah Might

 
 Class 15  Junior Bitch  
 6 Entries 1 Absent  

 1st Bayard Forgetmeknot

 2nd Coachbarn Coda

 3rd Nedlaw Beryl

 
 Class 16  Yearling Bitch  
 2 Entries  

 1st Rossut Memory Of Pakowhai JW

 2nd  Coachbarn Coda

 
 Class 17 Novice Bitch  
 4 Entries 2 Absent  

 1st Lucxand Leona

 2nd Jessyd Shooting Star

 

 
 Class 18  Post Graduate Bitch  
 6 Entries  1 Absent  

 1st Redcap Bella Sorella JW

  2nd  Coachbarn Coda

  3rd Simeldaka Marsaxlokk Wren

 
 Class 19  Limit Bitch  
 4 Entries 3 Absent  

 1st Butterow Oriole

 

 
 Class 20 Open Bitch  
 6 Entries  1 Absent

 1st Redcap Folktale Of Bondlea

 2nd Barrvale Tuppence

 3rd Dufosee Devona By Nedlaw

 
 Class 21  Veteran Bitch  
 3 Entries  

 1st Barterhound Begonia At Bedeway

 2nd Barvale Jigsaw At Huntshill Sh.CM

 3rd Ch Julemark Hussy

 
 Class 22  Vintage Bitch  
 3 Entries   

  1st Bedeway Almond

  2nd Albreda Promised Passion At Gemark

  3rd Gemark Melody

  

 

 Class 23  Special Beginners Bitch

 
 2 Entries 1 Absent  

 1st Rosrodens Aphrodite

 

 
 Class 24  Special Open Working Bitch  
 2 Entries  1 Absent  

 1st Redcap Bella Sorella JW